Regulacja prawna zasad finansowania opieki nad zabytkami znajduje się w rozdziale 7 Ustawy z 23.07.2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz. U. z 2020, poz. 282 z późn. zm.).
Zasady udzielania i rozliczania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków zostały zawarte w Uchwale Rady Miasta Bydgoszczy Nr XLVI/995/05 z 27 kwietnia 2005 roku.
Zgodnie z ww. aktem prawa dotacja może być udzielona osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej posiadającej tytuł prawny do zabytku wpisanego do rejestru wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, z terenu miasta Bydgoszczy.
Dotacja może być udzielona w wysokości do 50% nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych (rodzaj prac, o dofinansowanie których można się ubiegać reguluje art. 77 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami).
Wniosek powinien zawierać:
- imię, nazwisko i adres zamieszkania wnioskodawcy lub nazwę jednostki organizacyjnej będącej wnioskodawcą
- wskazanie zabytku
- udokumentowanie tytułu prawnego do zabytku nieruchomego
- kosztorys wstępny prac, z uwzględnieniem cen zakupu materiałów niezbędnych do ich przeprowadzenia
- kopię decyzji o wpisie zabytku do rejestru zabytków
- określenie wysokości dotacji na prace, o którą ubiega się wnioskodawca
- informację o wnioskach o udzielenie dotacji skierowanych do innych organów
- informację o dotychczas uzyskanych środkach publicznych, przeznaczonych na prowadzenie prac przy tym zabytku
- wykaz prac wykonanych na przedmiotowym zabytku w okresie ostatnich 5 lat z podaniem wysokości wydatków poniesionych na ich przeprowadzenie.