Translate:
Zdrowie, świadczenia
i pomoc społeczna
pdf
Bydgoska Koperta Życia dla seniora - skuteczna pomoc medyczna

karta nr: UMB69

Wyobraźmy sobie taką sytuację... Czujemy się bardzo źle. Przykładowo boli nas okolica serca, coraz trudniej się nam oddycha. Bez zbędnego czekania dzwonimy na numer 112 i wzywamy pogotowie. Ratownicy są w drodze, jednak nasz stan się pogarsza i tracimy przytomność. Przybyły na miejsce lekarz udziela nam pomocy, jednak aby zrobić to skutecznie i jak najlepiej, potrzebuje podstawowych informacji o naszym zdrowiu, przyjmowanych lekach, chorobach przewlekłych, uczuleniach. Czas gra na naszą niekorzyść. My jesteśmy jednak nieprzytomni i nie możemy nic powiedzieć. To dla lekarza ogromne utrudnienie. Nikomu nie życzymy takiej sytuacji. Wiemy jednak od ratowników medycznych, że podobne problemy, w szczególności u osób starszych, są bardzo częste. Dostęp do informacji o naszym zdrowiu jest dla medyków bardzo ważny i często decyduje o skutecznej pomocy. Umówiliśmy się z ratownikami, że zaopatrzymy naszych seniorów w Bydgoskie Koperty Życia.

To plastikowe opakowanie zawierające najważniejsze informacje dotyczące stanu zdrowia, przewlekłych chorób i przyjmowanych leków. W środku znajdują się także dane osobowe oraz kontakt do bliskich. Kopertę należy umieścić w lodówce, a jej drzwi oznaczyć naklejką informującą: „Tu znajduje się Bydgoska Koperta Życia”. Naklejka jest częścią pakietu. Zespoły ratownictwa medycznego w Bydgoszczy znają zasady programu i wiedzą, że w przypadku udzielania pomocy osobie nieprzytomnej, mogą szukać ważnych informacji o pacjencie w tym miejscu.

Zasadniczą ankietę w Bydgoskiej Kopercie Życia wypełniamy wspólnie z naszym lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.
Ważne, aby informacje zawarte w kopercie aktualizować raz w roku lub w każdym przypadku istotnych zmian w przyjmowanych lekach czy stanie zdrowia.

Kopertę otrzymać może każdy bydgoski senior 60+ za okazaniem dowodu osobistego.
Kopertę rekomendujemy w szczególności osobom mieszkającym samotnie.

Kopertę Życia odebrać można osobiście
w Biurze Aktywności Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy
przy ul. Gdańskiej 5.

 

Istnieje także możliwość przesłania Koperty Życia pocztą.

W tej sprawie prosimy kontakt mailowy lub telefoniczny:
kartaseniora@um.bydgoszcz.pl tel. 52 5858 963, 52 5858 498 w godzinach pracy
Urzędu Miasta Bydgoszczy, poniedziałki 8-16, wtorki 8-18, środy 8-16, czwartki 8-16, piątki 8-14.