Dokumentacja lub dodatek do dokumentacji: hydrogeologicznej, geologiczno-inżynierskiej, złoża kopaliny, powinny zostać sporządzone przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje do wykonywania prac geologicznych stwierdzone przez Ministra Środowiska, a określone w art. 50 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze.
Do starosty, jako organu administracji geologicznej pierwszej instancji, należą sprawy związane z zatwierdzaniem dokumentacji geologicznych, dotyczące:
- złóż kopalin nieobjętych własnością górniczą, poszukiwanych lub rozpoznawanych na obszarze do 2 ha w celu wydobycia metodą odkrywkową w ilości do 20 000 m3 w roku kalendarzowym i bez użycia środków strzałowych;
- ujęć wód podziemnych, których przewidywane lub ustalone zasoby nie przekraczają 50 m3/h,
- badań geologiczno-inżynierskich wykonywanych na potrzeby zagospodarowania przestrzennego gminy oraz warunków posadawiania obiektów budowlanych, z wyłączeniem ponadwojewódzkich inwestycji liniowych;
- odwodnień budowlanych o wydajności nieprzekraczającej 50 m3/h;
- warunków hydrogeologicznych w związku z zamierzonym wykonywaniem przedsięwzięć mogących negatywnie oddziaływać na wody podziemne, w tym powodować ich zanieczyszczenie, dotyczących inwestycji zaliczonych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko może być wymagany, z wyłączeniem przedsięwzięć mogących negatywnie oddziaływać na wody lecznicze oraz ponadwojewódzkich inwestycji liniowych.
Dodatek do dokumentacji powinien być opatrzony numerem (cyfra arabska), kolejnym po numerze ostatniego zatwierdzonego dodatku np. „Dodatek nr 2 do dokumentacji hydrogeologicznej …”, jeżeli został już opracowany i zatwierdzony decyzją „Dodatek nr 1 do dokumentacji hydrogeologicznej …”.
Informacja RODO dostępna jest TUTAJ.