Translate:
Budownictwo
i architektura
Przeprowadzenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów

karta nr: UMB224

Przeprowadzenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów.

Klasyfikację gruntów przeprowadza starosta (Prezydent Miasta Bydgoszczy) z urzędu lub na wniosek właściciela gruntów podlegających klasyfikacji albo innego władającego takimi gruntami wykazanego w ewidencji gruntów i budynków (dalej: właściciel) o przeprowadzenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów.


Z urzędu klasyfikację gruntów przeprowadza się:

- na gruntach, które nie zostały dotychczas sklasyfikowane,

- na gruntach zmeliorowanych - po upływie 3 lat od wykonania urządzeń melioracji wodnych,

- na gruntach objętych postępowaniem scaleniowym,

- na gruntach, na których starosta zarządził przeprowadzenie modernizacji ewidencji gruntów i budynków albo okresowej weryfikacji danych ewidencyjnych – w przypadku zmiany użytków gruntowych na gruntach podlegających klasyfikacji,

- po wystąpieniu klęski żywiołowej powodującej zmiany środowiska glebowego,

- po zalesieniu gruntów na podstawie przepisów o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub na podstawie przepisów o wspieraniu obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

Ustalenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów na wniosek właściciela - wykonywane jest na koszt wnioskodawcy. Poniżej dowiesz jak to zrobić.

1. Złóż wymagane dokumenty w urzędzie:

A. Elektronicznie (poprzez ePUAP) - TUTAJ

B. Listownie na adres: Prezydent Miasta Bydgoszczy, ul. Jezuicka 1 , 85-102 Bydgoszcz, z dopiskiem Wydział Mienia i Geodezji

C. Listownie na adres: Wydział Mienia i Geodezji, ul. Grudziądzka 9-15 , 85-130 Bydgoszcz

D. Osobiście w Sekretariacie Wydziału Mienia i Geodezji UM Bydgoszczy, ul. Grudziądzka 9-15, pokój 2 (budynek A, parter)

E. Osobiście poprzez Kancelarię Ogólną Urzędu Miasta Bydgoszczy, ul. Jezuicka 1 

2. Jeśli reprezentuje cię pełnomocnik, dołącz pełnomocnictwo wraz z dowodem zapłaty opłaty skarbowej za jego udzielenie. Nie trzeba dołączać pełnomocnictwa, jeśli wniosek w imieniu przedsiębiorcy składa osoba wpisana, jako pełnomocnik do CEIDG.

3. Jako dowód zapłaty możesz dołączyć wydruk potwierdzający dokonanie operacji bankowej. Jeśli nie chcesz przekazać urzędowi oryginału dowodu zapłacenia opłaty skarbowej, to możesz zażądać jego zwrotu. W takim przypadku urząd na złożonym przez ciebie wniosku dokona adnotacji o uregulowaniu opłaty. Natomiast tobie zwróci dowód zapłacenia opłaty – będzie na nim adnotacja urzędu o wniesieniu opłaty.

UWAGA. Wnioski o przeprowadzenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów wysyłane na adres e-mail Sekretariatu Wydziału Mienia i Geodezji nie będą już rozpatrywane.

Wniosek o przeprowadzenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów - dostępny tutaj(DOC) i Klauzula RODO -dostępne tutaj (PDF)

  1. Wniosek powinien zawierać uzasadnienie strony, w którym należy wskazać powód żądania jej przeprowadzenia.
  2. Jeżeli wniosek składa osoba prawna, to powinien być podpisany przez osoby upoważnione do składania oświadczenia woli w jej imieniu.
  3. W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów bądź uzasadnienia wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia w wyznaczonym terminie.

1. Przyjęcie wniosku właściciela gruntów.

2. Zawiadomienie właściciela o wszczęciu postępowania administracyjnego.

3. Powołanie klasyfikatora gruntów* - do wykonania czynności klasyfikacyjnych.

4. Poinformowanie wnioskodawcy o kosztach przeprowadzenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów.

5. Zawiadomienie stron o możliwości składania uwag i zastrzeżeń do projektu z klasyfikacji gruntów, po weryfikacji operatu klasyfikacyjnego.

6. Wydanie decyzji o ustaleniu gleboznawczej klasyfikacji gruntów.

 

* Klasyfikatora gruntów wyłania starosta na podstawie rozeznania cenowego/ zapytania ofertowego w ramach procedury administracyjnej tj. postanowienia. Osoby ubiegające się o przeprowadzenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów powinny posiadać wykształcenie z zakresu nauk o ziemi (np. geodezja, geografia, geologia, rolnictwo, ochrona środowiska, ogrodnictwo, architektura krajobrazu, leśnictwo, inżynieria środowiska i pokrewne). Powinny legitymować się świadectwem ukończenia kursu lub studiów podyplomowych z zakresu klasyfikacji gruntów oraz praktyczną znajomością przeprowadzenia klasyfikacji w terenie potwierdzoną np. wykonywanych prac, czy też referencjami.

Opłata skarbowa w wysokości:

- 10 zł - za wydanie decyzji administracyjnej,

- 17 zł - z tytułu udzielonego pełnomocnictwa o ile zostało udzielone przez właściciela.

Opłatę skarbową można uiścić z podaniem imienia i nazwiska oraz numerem sprawy - na rachunek bankowy Urząd Miasta Bydgoszczy Wydział Podatków i Opłat Lokalnych o numerze: 52 1240 6960 3892 1000 0000 0000

- w bezprowizyjnym opłatomacie zlokalizowanym w budynku „A” Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. Grudziądzkiej 9-15, na parterze przy portierni.

Uwaga. Strona ponosi koszty za sporządzenie projektu z ustalenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów - przez upoważnionego klasyfikatora.

Termin załatwienia określony jest art. 35 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego. Do terminu nie wlicza się czasu przewidzianego w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu (art. 35 § 5 k.p.a.).

W szczególności nie wlicza się terminów przewidzianych na wykonanie czynności przez upoważnionego klasyfikatora gruntów.

Referat Geodezji i Katastru w Wydziale Mienia i Geodezji Urzędu Miasta Bydgoszczy, ul. Grudziądzka 9-15, pok. nr 15, tel. 52 58 58 667

Od decyzji służy stronie odwołanie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w Bydgoszczy
za pośrednictwem Prezydenta Miasta Bydgoszczy, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.

1. Ustawa z dnia17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne

2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 września 2012 r. w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów

3. Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie ewidencji i budynków z dnia 27 lipca 2021 r.

4. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego

5. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej

 

 

Przeprowadzenie gleboznawczej klasyfikacji gruntów
Opłata skarbowa za wydanie decyzji ustalenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów